Twoje dziecko i dziecko od urodzenia do wieku piątego

Jest to poprawione i poszerzone drugie wydanie książki wydanej po raz pierwszy 12 lat temu. Prezentowany jest w pięciu sekcjach obejmujących noworodka, osiadłe dziecko (do 6 miesięcy), starsze dziecko (od 6 do 12 miesięcy), małe dziecko (od do 2 i pół roku) oraz dziecko w wieku przedszkolnym (2 1/2 do 5 lat). Oprócz tych rozdziałów znajduje się wprowadzenie, opis narodzin oraz końcowa sekcja odniesienia z krótkimi opisami wypadków, pierwszej pomocy, infekcji, chorób i objawów, innych chorób, pielęgnacji i rozwoju. Każda sekcja podzielona jest na 9 do 12 rozdziałów, dotyczących przede wszystkim fizycznego i emocjonalnego rozwoju dziecka. Skupiamy się na niemowlęciu lub dziecku i jego interakcji z rodzicami. Warto zwrócić uwagę, że ponad połowa książki poświęcona jest pierwszemu rokowi życia, ponieważ jest to okres, w którym powstaje tak wiele rozwoju i zachowań.
Pani Leach kładzie nacisk na akceptację i kochanie niemowlęcia. Dyscyplina i widmo zepsucia są bagatelizowane: Kochanie dziecka lub dziecka to cykliczna sprawa, rodzaj pętli zwrotnej. Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz, a im więcej dostajesz, tym więcej odczuwasz jak dawanie. Ustalanie limitów nie jest zaniedbywane, ale nie jest również podstawową częścią wychowywania dzieci.
Ogólnie rzecz biorąc, książka jest dobrze napisana, z małym żargonem technicznym lub medycznym. Chociaż został napisany przez brytyjskiego psychologa i opracowany na rynek amerykański, niektóre wyrażenia pozostają dość nietypowe, takie jak wytrzepać skórę na skórze głowy i jego kończyny mogą drgać . Jest wiele stwierdzeń, o których wierzę, że wielu pediatrów by się sprzeciwiło, takich jak zalecenie okazjonalnego stosowania kąpieli w wannie, naleganie na sterylizację butelek zawierających mleko, o ile są one używane, oraz sugestię, że infekcje oka są leczone osobnymi rurkami maści dla każdego oka. Pani Leach stwierdza również, że fluoryzacja zbiorowych zasobów wody nie jest zalecana z powodu odległej możliwości nadmiernego dozowania . To z pewnością wywoła protesty czytelników dentysty.
Tych kilka krytyków na bok, książka jest interesująca i pouczająca. Będzie to bardzo pomocne dla nowych matek i ojców, zarówno podczas dyskusji o tym, co robić, a czego nie. Postawa pani Leach jest odświeżająca i uspokajająca: Dzieci nie potrzebują nadludzkich, doskonałych rodziców, zawsze potrafili z wystarczająco dobrymi rodzicami: rodzicami, których mieli. Jeśli wydaje się, że to trochę Pollyanna, wierzę, że okaże się to prawdą, jeśli przedstawione zasady są akceptowane i przestrzegane. Sekcja dotycząca noworodka, a zwłaszcza dotycząca karmienia piersią, jest wyjątkowa – jest to najbardziej przydatny sposób na pozbycie się nowych matek na prawej stopie. Ilustracje, zarówno zdjęcia, jak i rysunki linii, są bardzo dobrze zrobione, dodając radości i użyteczności.
John P. Hubbell, Jr., MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[patrz też: zespół ostrej niewydolności oddechowej, przeszczep przeciwko gospodarzowi, zwapnienie aorty ]