Zasady i praktyka pediatrii

Karierę Franka Oskiego, jako współtwórcy literatury pediatrii, doprowadził do tej książki, zredagowanej przy pomocy DeAngelisa, Feigina i Warshawa. Opisany przez redaktora jako pięć książek w jednym , ten główny nowy podręcznik składa się z pięciu części, zatytułowanych Ogólne pediatria , Płód i noworodek , Pediatria ambulatoryjna , Chory lub hospitalizowany pacjent oraz Pediatra Towarzysz: Ważne rzeczy, o których zapomniałeś pamiętać. Pediatria ogólna obejmuje kilka obszernych tematów, takich jak genetyka molekularna i immunologia i alergia, które są zawarte w tytule, ale jest unikalna w zakresie innych tematów, takich jak historia pediatrii, etyki i ekonomii, które mogłyby być napisami Pediatria humanistyczna. Nieuchronna cena takiej szerokości w pojedynczej objętości, którą można łatwo przenosić, jest tym, co niektórzy uznają za nadmierną zwięzłość. Na przykład historia pediatrii jest omówiona na dwóch stronach. Chociaż doświadczeni pediatrzy mogą uważać takie rozdziały za pobieżne, studenci i początkujący mieszkańcy uznają je za nieocenione.
Część dotycząca pediatrii ambulatoryjnej ma również szeroką perspektywę i obejmuje profilaktykę pediatryczną, choroby przewlekłe i zaburzenia zachowania, a także częste zaburzenia, które nie wymagają hospitalizacji. W tej sekcji kładzie się nacisk na psychologiczne i społeczne aspekty chorób dziecięcych. Rozdział poświęcony niepełnosprawności rozwojowej jest szczególnie istotny.
Prawie połowa książki poświęcona jest części zatytułowanej Chory lub hospitalizowany pacjent . Ta sekcja zawiera materiał (z wyjątkiem neonatologii), który stanowi większość innych podręczników pediatrii. Sekcja wprowadzająca Zasady intensywnej terapii omawia patofizjologię choroby u dzieci i opisuje procedury techniczne przydatne w diagnostyce i leczeniu. Styl pisania jest przejrzysty i ogólnie jednolity; tematy są omawiane na odpowiedniej głębokości.
Ostatnia część, Ważne rzeczy, o których zapomniałeś pamiętać (ponieważ są one niemożliwe do zapamiętania, chyba że jesteś uczonym), jest przydatnym kompendium faktów, liczb, zespołów i przedstawiających oznaki i symptomy, które, jeśli drukowane są w mniejszych format, trafi do kieszeni stażystów. Istnieje również szczególnie cenny rozdział poświęcony ocenie i wykorzystaniu testów laboratoryjnych.
W nowym podręczniku Oskiego prezentowany jest szeroki, wszechstronny i bardzo aktualny obraz pediatrii, który jest obecnie praktykowany. Jest czytelny, wyraźnie zilustrowany i dobrze zindeksowany. Można bezpiecznie przewidzieć, że ta praca zaowocuje miejscem z Nelsonem (Behrman RE, Vaughn VC III, red. Nelson Textbook of Pediatrics, wydanie 13, Philadelphia: WB Saunders, 1987) i Rudolpha (Rudolph AM, Hoffman JIE, wyd. Pediatrics, wyd. 18, Norwalk, Conn .: Appleton and Lange, 1987) jako klasyczne odniesienie dla studentów medycyny, mieszkańców i praktyków.
Ernest N. Kraybill, MD
Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill, Chapel Hill, NC 27514

[hasła pokrewne: nowotwory mieloproliferacyjne, witamina c lewoskrętna gdzie kupić, olx luboń ]