Borderline Personality Disorder: Przewodnik kliniczny

Zaburzenie osobowości z pogranicza może być jednym z najbardziej pleomorficznych zaburzeń w medycynie. Pacjenci z tą diagnozą są złożoną mieszaniną mocnych i słabych stron, które mylą diagnostę i zniechęcają psychoterapeutę. Tacy pacjenci mogą wydawać się czarujący, opanowani i nienaruszeni psychologicznie pewnego dnia, a następnie zapaść w samobójczą rozpacz. Impulsywność, labilność afektywna, gorączkowe wysiłki mające na celu uniknięcie porzucenia i dyfuzję tożsamości są cechami charakterystycznymi zaburzeń osobowości z pogranicza (chociaż nazwa warunku niekoniecznie odzwierciedla te wymiary). Pacjenci z zaburzeniem osobowości z pogranicza często podnoszą nadzieję u dedykowanego psychiatry tylko po to, by niweczyć tę nadzieję, demonstrując, że ich pozorne korzyści są iluzoryczne. Nienawiść i pogarda mogą być skierowane na tych, którzy próbują im pomóc, prowadząc do przeciwprzeniesienia i uczucia irytacji i impotencji. Chociaż pacjenci z zaburzeniem osobowości typu borderline byli kiedyś postrzegani jako cierpiący na nieuleczalną i nieodwracalnie przewlekłą chorobę, specjalnie zaprojektowane psychoterapie i pomocnicze farmakoterapie spowodowały zmianę w podejściu psychiatrycznym do tych pacjentów. Kierując się coraz liczniejszym badaniem empirycznym, psychiatrzy mogą teraz czuć się stanowczo optymistycznie nastawieni do rezultatu po wdrożeniu starannie przemyślanego planu leczenia. Przyczyny tej zmiany morza są wszechstronnie omówione w tej pierwszorzędnej książce. John Gunderson ma wyjątkowe kwalifikacje do napisania tego przeglądu zaburzeń osobowości z pogranicza. Był obecny przy narodzinach diagnozy (tj. Jego wejście w oficjalną nomenklaturę), a jego badania miały wiele wspólnego z ustanowieniem pogranicznego zaburzenia osobowości jako dobrej wiary psychiatrycznej. Poświęcając wiele swojego zawodowego życia leczeniu pacjentów z pogranicznym zaburzeniem osobowości, z powodzeniem podążał tą rzadką, podwójnie karierą, ścieżką rygorystycznego badacza i aktywnego psychoterapeuty.
Jedną z najbardziej fascynujących cech tej książki jest szeroki zakres wiedzy autora i jego równomierne rozważenie różnych perspektyw diagnostycznych i terapeutycznych. Chociaż Gunderson ma wykształcenie psychoanalityczne i jest ekspertem w terapii psychodynamicznej dla zaburzeń osobowości z pogranicza, jest otwarty na rozważania na temat innych form leczenia, takich jak dialektyczna terapia behawioralna, podejście grupowe i rodzinne oraz farmakoterapia. W rozdziale po rozdziale ocenia mocne i słabe strony wszystkich terapii z godną podziwu płaskością, udzielając kredytów tam, gdzie jest to konieczne, wskazując jednocześnie na ograniczenia wszelkich wniosków wyciągniętych z empirycznych podejść. Co więcej, Gunderson jest gotów zrzucić osobiste uprzedzenia i preferencje, gdy dane prowadzą go w innym kierunku. Kiedy brakuje badań, wypełnia on lukę obfitą wiedzą kliniczną i wspaniale ilustrującymi przykładami przypadków. Informuje czytelnika o tym, co mówi pacjentom w określonych sytuacjach, aby inni lekarze mogli ocenić zalety jego podejścia.
Gunderson opisuje także typowy przebieg leczenia, aby pomóc czytelnikowi w różnych fazach, z których każdy ma swój własny zestaw celów
[więcej w: nowotwory mieloproliferacyjne, pląsawica sydenhama, zapalenie siatkówki ]
[więcej w: jak zrobić krem do twarzy, say yes say yes, zapalenie siatkówki ]